Zwykłego kominka nie sposób założyć w dowolnym domu. Potrzebne będzie bowiem tak znalezienie przestrzeni na kominek, jak i przewód likwidujący spaliny. Z uwagi na trudności z wykonaniem tego w budynkach wielorodzinnych, na założenie kominka są w stanie zdecydować się tylko lokatorzy domów jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, iż z jego zalet mogą cieszyć się tylko oni – jeżeli posiadamy mieszkanie w bloku, a nie możemy zapomnieć o palenisku, możemy zdecydować się na biokominek. Jak zbudowany jest tego typu gadżet? Jakie ma zalety?
Działanie biokominka
W biokominku spalane jest paliwo płynne, a nie drzewo. Paliwo do biokominka produkuje się z zastosowaniem alkoholu – może przybierać formę ciekłą albo żelową. Te płynne dostępne są w kanistrach, z których nalewa się paliwo do zbiornika w biokominku, żelowe zaś w opakowaniach do odmierzania lub puszkach, które kładzie się w palenisku. Spirytusy do biokominka nierzadko są także uszlachetniane substancjami aromatycznymi, a to uprzyjemnia ich stosowanie.
Plusy biokominka
Największym atutem korzystania z biokominka okazuje się na pewno to, że nie generuje on osadu oraz dymu. Dzięki temu nie musimy montować go przy instalacji odprowadzającej dym, niepotrzebne okazuje się również ich mycie. Spirytus jest całkowicie pewnym paliwem, a jego odpowiedzialne stosowanie nie powoduje żadnego ryzyka. Z uwagi na fakt, iż nie wymaga komina, może być również dowolnie przenoszony przy zmianie aranżacji wnętrza.