Samochody zabytkowe – definicja i polskie zloty fanów

Samochody zabytkowe – definicja i polskie zloty fanów

Samochody zabytkowe to auta, które lubią wszyscy. Klasyczne i zachowane w dobrym stanie, niesamowicie przyciągają spojrzenia i prezentują się wyjątkowo szlachetnie. Jakie modele samochodów możemy określić tym mianem i dlaczego warto wybrać się na Classic Moto Show w Krakowie?

Samochody zabytkowe – Fiat 126 P i Cadillac DeVille

Definicja pojazdu zabytkowego jest regulowana przez odpowiednie ustawy. Musi być to pojazd mający nie mniej 25 lat oraz posiadający w siedemdziesięciu pięciu procentach autentyczne komponenty. Ustawa o ruchu drogowym mówi też o wpisaniu do inwentarza muzealiów. Istnieje dużo określeń samochodów zabytkowych, wyróżniamy oldtimery, youngtimery, pojazdy historyczne, wszystko zależy od daty produkcji danego modelu. Miłośnicy zabytkowych pojazdów określają tak także auta, które wkrótce nimi będą. Do najbardziej rozpoznawalnych modeli należą Volkswagen Garbus, Syrenka 102, Trabant 601 oraz Gaz-24 Wołga, które zawsze wywołują ogromne zamieszanie na ulicach.

Samochody zabytkowe – doskonałe zachowanie oryginalnych komponentów

W wielu miejscowościach odbywają się regularne spotkania koneserów samochodów zabytkowych, na których ich właściciele mogą poszczycić się wspaniałym odwzorowaniem autentycznych komponentów, efektownymi szperaczami, czy piękną tapicerką w idealnym stanie. Dużym powodzeniem cieszy się Classic Moto Show w Krakowie, który jest organizowany od 5 lat. Cały event odbywa się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, a uczestniczy w niej nawet 200 aut – od Moskwicza 401, przez Cadillaca DeVille, aż po Volkswagena Garbusa i Warszawę M-20. Każdy koneser zabytkowych samochodów z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. W trakcie imprezy można nie tylko oglądać zabytkowe pojazdy, ale również nabyć oryginalne elementy. To doskonała okazja do podziwiania zabytkowych jednośladów oraz polskich legend.