Zasady działania domen internetowych

Zasady działania domen internetowych

Co nazywamy domeną internetową?

Domena jest nazwą, pod którą schowana jest strona internetowa, założona przez daną osobę. Na przykład po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, pojawi się strona internetowa, którą reprezentuje dana domena, czyli strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena internetowa?

W skład domeny wchodzi nazwa główna i końcówka. Nazwa główna jest zazwyczaj nazwą strony wybraną przez jej twórcę, często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Za nią występuje kropka i rozszerzenie, nazywane też końcówką. Zakładając domenę, trzeba wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, najczęstszą dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Występuje również rozszerzenie „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim, a także rozszerzenia „com” i „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi i wiele innych.

Zakup domeny to konieczny krok w chwili zakładania strony internetowej. Daje on pełną gwarancję, że nikt niezwiązany z firmą nie wykorzysta strony w zakupionej domenie.