Psychologiczne badania wysokościowe i ich znaczenie

Psychologiczne badania wysokościowe i ich znaczenie

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko? Zajrzyj na www.testybielsko.pl

Psycholog to osoba, o której bardzo dużo osób nie ma za dobrego zdania. Wielu z nas sądzi, że zajmuje się jedynie poznawaniem relacji badanych pacjentów z innymi ludźmi. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi ogromną pomoc przy określaniu predyspozycji do wykonywania określonych prac. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są m.in w stosunku do osób chcących pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: jak wyglądają?

Badania wysokościowe praktycznie niewiele różnią się od tych, jakie przechodzą osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawę stanowią testy osobowościowe, temperamentalne, inteligencji. Ich ważnym uzupełnieniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić chociażby szybkość reakcji oraz zdolność do koncentracji uwagi. Z pomocą testów aparaturowych jesteśmy w stanie określić czy badana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co zadzieje się podczas pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują również wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Omijanie pewnych informacji mija się z celem.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog może wykonać badania wysokościowe. Uprawnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do wykonywania tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeżeli o obowiązku ich używania zadecydował okulista.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]