Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Zleć badania operatorów Bielsko

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują też zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe i testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Znaczenie ma rzetelność oraz szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego niezbędne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można stracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]