Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Na www.bielskobadania.pl zlecisz badania wysokościowe Bielsko Biała

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania konkretnych umiejętności, ale także odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność wykonywania drobiazgowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej przynajmniej 1 metr nad poziomem ziemi

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na stropach, masztach, pomostach itd. Specjalistyczne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z 3 stadiów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku krótkowzroczności, schorzeń błędnika lub padaczki. Dopełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – termin ważności

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest zez, wada wzroku, jak również padaczka i schorzenia narządów ruchu. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]