Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl

Większość czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem okien w wysokościowcach czy opieką nad kominami. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace odbywają się minimum trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie choroby sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna wyniki będą pozytywne – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań lekarskich nie ma dużo czasu – w podobnych wypadkach słusznie zrobimy wybierając się sami do neurologa, laryngologa oraz okulisty w celu wykonania badań, zaś następnie składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie zbadane?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju schorzeń zaliczają się w szczególności padaczka i zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (choć można to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), a także zez. Specjalista może też odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co 12 miesięcy.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]