Jak poprowadzić szkolenie i nie uśpić słuchaczy

Jak poprowadzić szkolenie i nie uśpić słuchaczy

Szkolenia pozwalają pozbyć się lęków, osiągnąć cele zawodowe czy nauczyć się zarządzać czasem – właśnie dlatego stają się coraz bardziej popularne. Żeby jednak kurs był maksymalnie efektywny, musi być właściwie przeprowadzony. Jakie metody okazują się najlepsze?

Jak poprowadzić szkolenie – prace protagonistyczne czy warsztaty?

Umiejętnie prowadzone szkolenie powinno przynieść przewidywane skutki i zainteresować odbiorców. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, dużo zależy od używanych metod oraz zaangażowania mentora. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Pamiętajmy, że nie może być ono nużące dla słuchaczy, a także bazować tylko na wiedzy teoretycznej. Właśnie dlatego tak wielu prowadzących stosuje oryginalne metody takie jak np. sesja integracyjna, prace protagonistyczne, drama czy burza mózgów. Warsztaty praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wypracowanie określonych wzorców. Obecnie bardzo dużą wagę przykłada się do technik praktycznych, które przynoszą wymierne rezultaty. Suche fakty to nie wszystko, uczestniczy kursu muszą w praktyce przećwiczyć wybrane elementy.

Jak poprowadzić szkolenie – kiedy uczestnicy mogą dobrać się w grupy samodzielnie?

Innowacyjne techniki szkoleniowe to jednak nie wszystko. Ważną sugestią jest również przeprowadzenie umiejętnego podziału uczestników na grupy, np. na zasadzie odliczania. To powoduje, że słuchacze czują się maksymalnie komfortowo i właśnie w ten sposób przeprowadza się m.in. szkolenia dla managerów. Kolejnym sposobem podziału słuchaczy na grupy jest dołączanie do liderów. Trochę inaczej wygląda natomiast praca z osobami, które doświadczyły kryzysu – mogą dobrać się w grupy samodzielnie. Dzięki temu szkolenie będzie interesujące, a uczestnicy wyniosą z niego wiele ciekawych informacji.