Hosting – usługa niezbędna dla firm i hobbistów

Hosting – usługa niezbędna dla firm i hobbistów

Prowadząc stronę internetową zazwyczaj nie posiadamy własnego serwera. Jak na szczęście wiemy, możemy je zwyczajnie wynająć. Hosting, bo tak nazywa się świadczona przez wiele firm usługa, pozwala na wrzucenie dokumentów strony na serwer i użyczenie ich internautom. Hosting kierowany jest do rozmaitych odbiorców – są wśród nich tak niewielkie oraz nieco większe firmy, jak i odbiorcy prywatni, którzy prowadzą stronę hobbystycznie. Jakie zatem rodzaje hostingu są dostępne u dostawców? O jakich rzeczach należy pamiętać wybierając hosting? Jak wybrać ofertę, która zagwarantuje łatwy dostęp do serwisu o dowolnej godzinie z każdego miejsca?

Rodzaje hostingu

Dostawcy proponują zwykle trzy typy hostingu. Najmniej kosztowny będzie hosting współdzielony, czyli wydzielone miejsce na dysku. Doskonale sprawdza się on dla witryn z małą liczbą gości, jednak w razie popularniejszych stron może być nieodpowiedni. W takich sytuacjach warto postawić na hosting VPS, w ramach którego dostajemy udostępnioną maszynę wirtualną i który okaże się znacznie efektywniejszy od hostingu współdzielonego. Strony odwiedzane przez setki internautów powinniśmy umieszczać na serwerach dedykowanych – realnych komputerach, jakimi opiekuje się firma oferująca usługę hostingową.

Hosting – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, który typ hostingu zamówimy, warto zwrócić uwagę na jego zalety. Jakie musi posiadać odpowiedni hosting? Kluczową cechą okaże się na pewno niezawodność – internauci muszą bez trudności odwiedzić naszą stronę o dowolnej porze. W przypadku niezawodowych klientów naprawdę istotne okaże się także to, żeby eksploatacja oprogramowania serwera nie przysparzała trudności i umożliwiała bezproblemową instalację najpopularniejszych programów CMS – między innymi WordPressa, Joomli czy Magneto oraz zarządzanie umieszczonymi na serwerze dokumentami.