Z początku służyły wyłącznie w armii, gdzie rzecz jasna są używane do dziś. Dość szybko jednak drony polubili również pozostali użytkownicy. Trafiły do rąk urbanistów, kartografów czy strażaków. Nieco potem drony postanowili używać również fotografowie oraz operatorzy kamer – urządzenia te umożliwiły osiągnięcie niezwykłych ujęć bez potrzeby wynajmowania samolotu. Wraz z obniżeniem kosztów ich kupna, dronami zaciekawili się również inni – dziś są bowiem chętnie wybieranymi upominkami, zaś najtańsze modele można kupić już za niewielkie pieniądze. W rękach profesjonalistów najchętniej są jednak wykorzystywane do kręcenia klipów i robienia zdjęć. Dlaczego filmowcy tak często je stosują?
Zalety ujęć z lotu ptaka
Najważniejszym atutem filmów z lotu ptaka, jak przed momentem wspomnieliśmy, okazuje się opcja uwiecznienia niezwykłych kadrów bez kosztownego przecież wypożyczania śmigłowca. Z tego powodu filmy z drona chętnie nagrywają firmy parające się wykonywaniem programów telewizyjnych. Filmy z lotu ptaka są również chętnie wykorzystywane w klipach reklamowych – szczególnie, kiedy muszą promować ośrodek wypoczynkowy. Coraz chętniej na filmy z drona stawiają także nowożeńcy, którzy dzięki opisywanej technice otrzymują niepowtarzalne fotografie uwieczniające tę uroczystość. Rzecz jasna jeżeli znajdą odpowiedniego operatora.
Ile wydasz na filmy z powietrza?
Za tę usługę trzeba rzecz jasna zapłacić. Jaką sumę? Zależy to od wielu rzeczy – takich jak skomplikowanie projektu, to, czy potrzebujemy również montażu oraz miasta, w którym ma zostać wykonana usługa. Musimy wziąć pod uwagę, że koszt zależy od ilości wylotów na dzień i liczby wykonanych zdjęć, jednak w różnych niestandardowych sytuacjach wydatki mogą wzrosnąć. Ceny filmów z drona uzależnione są także od typu drona – tańsze okaże się wynajęcie drona czterosilnikowego wyposażonego w obiektyw FullHD, a droższe drona filmującego w jakości 4K.