Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy

Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy

Wiedza o dziejów rodu potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to zdecydowanie za mało. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje zbierać można w trudno dostępnych archiwach miejskich i księgach parafialnych. Najczęściej można korzystać z nich bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Dobrze jest pamiętać, że ilość wydatków może też wzrosnąć wraz z koniecznością dojazdu do następnych parafii czy urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko wszak rodzina od początku swojego istnienia przebywa w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala pełniej stać się częścią niewielkiej wspólnoty, którą są nasi najbliżsi. Sprawia to też, że przestajemy czuć się samotni w dzisiejszym świecie. To właśnie dlatego aktualnie naprawdę dużo osób podejmuje decyzję o poleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.