Druk – rodzaje i zastosowanie

Druk – rodzaje i zastosowanie

Jakie są rodzaje druku?

Druk najogólniej można podzielić na cyfrowy i offsetowy.
Druk cyfrowy cechuje się tym, że kształt przeznaczony do naniesienia na powierzchnię dostarcza się do maszyny w postaci cyfrowej. Przy użyciu tego wyjścia niepotrzebne jest tworzenie formy drukarskiej, gdyż swego rodzaju jej zastępcę stanowi zapis cyfrowy, przy czym szablon dla kolejnych odbitek możemy swobodnie zmieniać.
W przypadku druku offsetowego konieczne jest wykonanie formy zanim rozpoczniemy produkcję odbitek. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie w momencie, gdy musimy otrzymać dużą ilość duplikatów identycznego wzoru. Dodatkowo druk offsetowy bezproblemowo jest wykonywany na prawie każdym rodzaju materiału.

Jaki rodzaj druku jest lepszy?

Jeśli bardzo zależy nam na wykonaniu druku błyskawicznie oraz gdy nie potrzebujemy wielu kopii lub chcemy zachować możliwość edycji wzoru, lepszy dla nas okaże się druk cyfrowy. W ten sposób praktycznie natychmiast otrzymamy potrzebny wydruk przy niskim koszcie. Gdy jednak nasze zlecenie obejmuje wydrukowanie dużej liczby kopii jednej formy , z wymogiem utrzymania jak najlepszej jakości, a przy tym chcemy zachować możliwość druku na wszystkim, lepszym wyjściem będzie druk offsetowy.