Kompatybilność elektromagnetyczna to zbiór parametrów danego urządzenia, które powodują, iż jest ono w stanie poprawnie funkcjonować w danych warunkach oraz nie wpływać niekorzystnie na pracę pozostałych maszyn znajdujących się w pobliżu. Normy obowiązujące na obszarze UE wskazują, iż niemal wszystkie urządzenia wprowadzane na rynek europejski muszą zaliczyć badania EMC, które potwierdzą ich kompatybilność. Powinniśmy wykonać je w certyfikowanym laboratorium – w naszym kraju działa ich stosunkowo dużo, ale nie wszystkie świadczą te same usługi. Jak więc w tym gronie wyszukać te najlepsze? O jakich rzeczach należy pamiętać podczas wyboru laboratorium EMC?
Jakie badania wykona laboratorium EMC?
W czasie szukania właściwego laboratorium EMC kluczowe na pewno okazuje się to, które testy są w nim wykonywane. Pamiętajmy wszak, że rozmaite laboratoria mają różny zakres usług – bierze się to na przykład z braku odpowiedniego sprzętu. Czasem nie są nam potrzebne wszystkie badania, jednak jeśli zaistnieje ta konieczność – wybierzmy laboratorium EMC, które wykonuje kompleksowe badania. Poza tym istotne będzie również to, jakiego typu przyłącza i sieci stosowane są w laboratorium, a tego jednak zwykle nie dowiemy się z oficjalnej dokumentacji.
O co spytać przed wyborem laboratorium EMC?
Co zatem zrobić, kiedy istotne są dla nas badania wykonane na rzadziej wykorzystywanych przyłączach? Trafionym rozwiązaniem w podobnych przypadkach okaże się niewątpliwie przesłanie zapytania, przez które dowiemy się, czy dane urządzenie może zaliczyć badania w wybranym ośrodku. Określmy w nim takie parametry produktu, jak masa, typ przyłączy oraz ich liczba, a także typ zasilania. Warto również zapytać o możliwość wzięcia udziału w testach – wiąże się to wszak z wieloma korzyściami.