Czym są badania psychologiczne kierowców?

Czym są badania psychologiczne kierowców?

Więcej szczegółów o badaniach psychologicznych Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest percepcja szybkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]