Czym jest audyt SEO?

Czym jest audyt SEO?

Więcej o audycie SEO na https://seo4.net/audyt-stron-internetowych/.

Zgodnie z definicją internetowego wydania Słownika Języka Polskiego PWN audyt to sprawdzenie przedsiębiorstwa, firmy czy spółki pod kątem przeróżnych aspektów, między innymi finansowych i organizacyjnych, jak również oszacowanie perspektyw dalszego rozwoju. Co, biorąc powyższe pod uwagę, oznacza więc audyt SEO? Jest to drobiazgowa analiza strony www, sprawdzająca różne jej elementy, jak metadane, prędkość ładowania się strony, hierarchię nagłówków, kod strony i wiele bardziej i mniej istotnych aspektów. Oprócz samego wyliczenia uchybień i błędów, w rzetelnym audycie SEO powinny znaleźć się również sugestie odnośnie rozwiązania wymienionych problemów.

Audyt SEO bada witrynę internetową pod kątem zgodności ze standardami W3C, zawartości strony, dostępności, a także poprawności kodu. Ponadto sprawdzane jest także, czy witryna jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zamawia się w agencji, żeby wykryła ona wszelkie błędy na stronie i – co najważniejsze – zaproponowała działania, które pomogą je naprawić.

Audyt SEO – darmowy czy płatny?

Online można znaleźć sporo narzędzi oraz stron, z wykorzystaniem których w mgnieniu oka i bez opłat przeprowadza się audyt SEO strony www. Zalety tej opcji? Szybkość i cena. Minusy? Długo by wymieniać. Wersje testowe lub też darmowe narzędzia z niewielką liczbą opcji, są niedoskonałe. Jeżeli już odnotują pewne uchybienia na stronie, to najczęściej nie wszystkie. Sporo błędów (np. w kodzie) spostrzec można jedynie w czasie analizy przeprowadzonej nie przez oprogramowanie, a przez specjalistę w danym obszarze.

Na audyt SEO realizowany przez agencję czeka się zazwyczaj od tygodnia do około miesiąca. Czas na przekazanie analizy powinien zostać określony w umowie zawartej z agencją, która podjęła się jego wykonania. Taki audyt umożliwia wykrycie wszystkich poważnych błędów ukrytych na stronie. Jeśli strona była utworzona na platformie pokroju Magento czy Shoper bądź na otwartym szablonie, to błędów do naprawienia może być mnóstwo. Kiedy witryna powoli się wczytuje i nie ma właściwie żadnej widoczności na ważne dla klienta słowa kluczowe, to też są to sygnały, iż zamówienie w zewnętrznej firmie SEO audytu jest świetnym rozwiązaniem.

Audyt SEO – co ujawni, gdy będzie wykonany dobrze

Rzetelnie wykonany audyt SEO może ujawnić mnóstwo błędów witryny, w szczególności:

 • wolne ładowanie się strony w wersji na urządzenia mobilne oraz na komputer,
 • błędy w wersji mobilnej strony, np. zbyt wolne ładowanie się jakiś obrazów,
 • brak tłumaczeń wersji językowych strony,
 • poprawność w strukturze nagłówków,
 • problemy z dostępnością witryny dla botów wyszukiwarek,
 • przyczyny słabej widoczności strony na frazy kluczowe,
 • brak czy też niekompletna wizytówka Google Moja Firma,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • słaba jakość zawartości strony,
 • jakość kodu strony,
 • faktyczna liczba zaindeksowanych podstron,
 • brak bądź nieprawidłowe połączenie z narzędziami Google (przykładowo Google Search Console)

.

SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]