Czemu warto uczestniczyć w warsztatach z ochrony danych osobowych?

Czemu warto uczestniczyć w warsztatach z ochrony danych osobowych?

Podstawowym prawnym aktem w naszym kraju, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ów termin oraz omawia, jak należy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem numer PESEL, miejsce zamieszkania oraz imiona i nazwisko, lecz również tak zwane dane wrażliwe – m. in. wiadomości o możliwych wyrokach, religii czy stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się tym bardziej, iż dzięki globalnej sieci ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu firmy. Niektóre dysponują tylko danymi ich pracowników, inne natomiast uzyskują dostęp także do danych klientów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, ponieważ po zauważeniu błędów GIODO może nałożyć dotkliwe kary – nie tylko pieniężne, ale w niektórych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Na czym opiera się kurs z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich specjalistów administrujących takimi danymi – są to m. in. specjaliści z do spraw rekrutacji, HR lub archiwów. W jego cenę wliczone są również materiały dydaktyczne, za pomocą których uczestnicy szybciej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić ochronę danych, uczestnicy otrzymują odpowiednie certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zazwyczaj kończą się w tym samym dniu.