Czemu świadectwo energetyczne budynku jest tak ważne?

Czemu świadectwo energetyczne budynku jest tak ważne?

Lokatorzy budynków wolno stojących z pewnością dobrze wiedzą, jak wielkie koszty związane są z ogrzewaniem lokalu. Nie powinno więc dziwić, iż w czasie poszukiwań nowego mieszkania dla większości kupujących bardzo istotne są atuty energetyczne konkretnego obiektu. To dlatego Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło przepisy, według których sprzedający nieruchomość powinien przedstawić nabywcy świadectwo energetyczne nieruchomości. Dotyczy to wszystkich sprzedawanych lokali mieszkalnych, a jego specyfikę reguluje ustawa. Co wiec musi znaleźć się na świadectwie energetycznym budynku? I, co najważniejsze, komu powierzyć jego wystawienie?

Co to jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwa energetyczne budynków to certyfikaty, w których zawarte są informacje dotyczące liczby energii niezbędnej do ogrzewania budynku. Jest ona obliczana na podstawie porównania ilości ciepła zużywanej przez dany okres rozliczeniowy do zaspokojenia potrzeb mieszkańców domu. Świadectwo energetyczne budynku szczególnie ważne jest w przypadku obiektów wykorzystywanych przez państwowe organy i tych, które mają powierzchnię większą niż 500 metrów kwadratowych – tam świadectwo energetyczne musi znaleźć się w miejscu widocznym dla wszystkich lokatorów.

Świadectwa energetyczne budynków – jak znaleźć specjalistę?

Jak nietrudno się domyślić, świadectwo energetyczne budynku powinno być wykonane przez certyfikowanych specjalistów. To natomiast powoduje, iż ich wyszukanie na pewno nie okaże się problemem tak dużym, jak w przypadku różnych innych usług – szczególnie, iż oferujące je firmy działają we wszystkich większych miejscowościach. Zdecydowanie ważniejsze okazuje się bowiem to, by pamiętać o tym, by wyszukać fachowca we właściwym czasie. Świadectwa energetyczne budynków obowiązują wszak jedynie przez dekadę – następnie musimy przeprowadzić je powtórnie.