Usługi detektywów są coraz popularniejsze. Postanawiamy o ich wynajęciu nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi okazują się pomocne również dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony korzystający z L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować lub czy informacje przedłożone przez niego w zgłoszeniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje winien mieć prywatny detektyw i w rozwiązaniu których problemów może być pomocny.
Prywatny detektyw – konieczna jest licencja
Nie wszyscy mogą pracować jako prywatny detektyw. By legalnie działać w tym zawodzie, należy posiadać stosowną licencję, którą otrzymuje się po zdaniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, że osoby przystępujące do egzaminu muszą również spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji, obywatelstwa jednego z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej i minimum średniego wykształcenia. Warunkiem jest także niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.
Kiedy poprosić o pomoc detektywa?
Największa część zleceń, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego typu spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się m.in. kiedy podejrzewamy, iż nasz partner jest niewierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Prywatny detektyw pomoże nam także ustalić rzeczywistą wysokość dochodów byłego małżonka, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.