Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców Bielsko -więcej szczegółów o tych usługach znajdziesz w tym miejscu

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Badaniom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań przystępują także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik czasu reakcji oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]