Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ dowiesz się, jak zamówić badania operatorów Bielsko Biała

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Konieczność ich wykonania ten regulacje nakładają również na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania te polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Prawo jasno określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli niedostateczną koncentracją, kłopotami ze wzrokiem czy nie dość szybką reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i z tego powodu robienie takich kontroli jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości oraz poziom koncentracji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, wykorzystywana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]