Niełatwa samodzielna aranżacja ogrodów

Niełatwa samodzielna aranżacja ogrodów

Zamiast urządzać ogród w przypadkowy sposób, rozsądniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną i gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, iż otoczenie będzie prezentować się zachwycająco. Wymaga to jednak niemałej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem jest więc powierzenie tego zadania fachowcom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – czasem nie do końca udane – próby urządzania czy pielęgnacji ogrodu.

Projektowanie ogrodów nie jest łatwa – co warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. znacznego zgłębienia wiedzy z tematyki gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych miejscach) i wobec tego które można posadzić tam rośliny, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Ważny jest też właściwy układ zieleni, na przykład umieszczanie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas imponował swym wyglądem. Sporych umiejętności wymaga również zrobienie drenażu oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najważniejszy jest przecież wygląd zielonego terenu. Wiele osób pragnie zaaranżować swój ogród w określonej stylistyce – w stylu francuskim bądź angielskim. Aby jednakże móc nadać taki charakter, należy nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również właściwie wpasować do niej inne elementy ogrodu.

Aranżacja ogrodów – co można w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy pięknego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż oczywiście piękny trawnik, zachwycające kwiaty, egzotyczne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednak dać im odpowiednią oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które pięknie podkreśli urok roślin, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki oraz oczka wodne, wyjątkowego klimatu dodają im też kamienne schody. Piękno wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają również ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do wszystkich zakątków bez zadeptywania trawnika, a przy tym podnoszą walory estetyczne ogrodu. Ich podłożem może być na przykład bruk kamienny bądź żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich układ oraz wymiary, a także wszystkie inne elementy aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dopasować do charakteru ogrodu oraz domu. Samodzielnie zrobić to może być niełatwo, warto zatem powierzyć realizację tego zadania osobom, które się w tym specjalizują.