Jak powinna wyglądać pielęgnacja boisk sportowych?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja boisk sportowych?

Prawidłowo zbudowane boisko, mające dobre podłoże oraz doskonałą murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, lecz również doskonale spełnia swoje zadanie w czasie rozgrywania meczów. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a więc ich stan się pogarsza, dlatego niezbędne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na odczyn gleby, warunki wodno-terenowe czy też rodzaj trawy, wymaga właściwej, dokładnej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najwygodniej jest zlecić to profesjonalistom, którzy posiadają ogromną wiedzę na temat pielęgnacji sportowych boisk, a ponadto dysponującym potrzebnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najistotniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co podnosi jej odporność na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące naturalną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również nawozić, jednakże to nie wszystko, konieczne jest podejmowanie czynności takich jak wertykulacja, piaskowanie, aeracja, dosiew trawy, włókowanie, walcowanie czy wymiana trawnika. Pojęcia te z pewnością niewiele powiedzą amatorom, lepiej zatem pielęgnację boiska powierzyć fachowcom, gdyż wyłącznie odpowiednio pielęgnowana trawa stwarza warunki konieczne do rozgrywania meczów, zaś zaniedbywanie pielęgnacji prowadzi do szybkiej degradacji boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz zwiększa elastyczność trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Wymagane na wiosnę walcowanie powoduje, że korzenie trawy są lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte fragmenty murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie można też zapomnieć o regularnym wykaszaniu trawy – we właściwym momencie i na odpowiednią długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je stosować. Prawidłowo pielęgnować boisko mogą więc wyłącznie profesjonaliści.