Budowanie oczek wodnych

Budowanie oczek wodnych

Jeśli myślicie nad tym, jak dodać uroku Waszym ogrodom, świetnym pomysłem będą oczka wodne. Da się stworzyć je na niewielkiej powierzchni, w dodatku samemu! Możliwości urozmaicenia ich barwną fauną i florą jest bardzo dużo. W ofercie specjalistycznych sklepów znajduje się także szereg narzędzi, które sprawią, że oczka wodne będą zabezpieczone i zadbane.

Jak zakładać oczka wodne?

Budowa oczek wodnych nie jest tak trudna i wymagająca, jak mogłoby się zdawać. Dzięki odrobinie pracy i chęci da się stworzyć w swoim ogrodzie urokliwe miejsce w sam raz do odpoczynku. Aby móc się nim długo cieszyć, należy pamiętać, aby oczko wodne było zbudowane w najbardziej optymalnym miejscu i za pomocą najlepszych budulców. Bardzo istotne jest wybranie właściwego terenu i optymalne przygotowanie go pod wykopanie zbiornika. Nie należy zapominać o precyzyjnym zabezpieczeniu granic i dna. Uszczelnianie oczek wodnych to podstawa skuteczności i bezpieczeństwa ich tworzenia. Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma tak dużo miejsca, aby stworzyć własne oczko wodne w odpowiednim rozmiarze, istnieje możliwość, aby skorzystać z gotowej formy. Wówczas specjalne uszczelnianie nie jest konieczne.

Które rośliny wodne będą najlepsze dla oczek wodnych?

Oczka wodne bez żadnych ozdób są pięknym urozmaiceniem ogrodów. Jeśli zdecydujemy się obsadzić je wyjątkowymi roślinami, dodatkowo zyskają na uroku. Walor estetyczny nie jest jedyną zaletą, jaką niosą ze sobą. Flora wpływa na atrakcyjność oczek wodnych, ale także maskuje ich wady. Co najważniejsze, pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w akwenach. Rośliny natleniają wodę, a dzięki temu, że ją ocieniają, przeciwdziałają zbytniemu zwiększeniu jej temperatury. Dobrze jest z uwagą skomponować roślinność otaczającą oczko, tak aby była nie tylko miła dla oka, ale także urozmaicona i nie sprawiała trudności w utrzymaniu.