Techniki fugowania klinkieru

Techniki fugowania klinkieru

Klinkier zdobywa ogromną popularność wśród inwestorów. Duże zainteresowanie opisywanym surowce nie może oczywiście zaskakiwać. Klinkier bowiem świetnie wygląda, a metoda jego wyrobu powoduje, że nie straszne są mu woda, grzyby oraz pęknięcia. Aby jednak ściana zewnętrzna z tego surowca wytrzymała kilka dekad, powinniśmy właściwie ją założyć. Źródłem najpoważniejszych problemów okazuje się zwykle fugowanie klinkieru – warto więc napisać, jak zrobić to bezbłędnie.

Do fugowania klinkieru wybierz dobrą spoinę

Cegły klinkierowe potrzebują zwykle solidniejszego spoiwa niż inne wyroby ceramiczne. Dlatego decydując się na elewację klinkierową, warto zawczasu wybrać właściwą fugę. Aby fugowanie klinkieru dało spodziewane rezultaty, musimy sięgnąć po fugę przeznaczoną do takich zastosowań. Wyroby tego rodzaju bez trudu znajdziemy w marketach budowlanych, a zróżnicowanie cenowe sprawia, że na pewno dopasujemy spoinę, która spełni nasze oczekiwania oraz nie nadwyręży budżetu.

Fugowanie klinkieru – jak to zrobić?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że zeskrobanie starej zaprawy z nawierzchni cegieł klinkierowych jest znacznie cięższe niż w przypadku innych materiałów. Z tego też względu w czasie fugowania klinkieru powinniśmy pamiętać o fudze wydostającej się za szczeliny – trzeba szybko ją usuwać. Bardzo istotną kwestią jest też uprzednie oczyszczenie podłoża – nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą wszak wpłynąć na trzymanie się płytek.