Dają Ci niepowtarzalną atmosferę, a dodatkowo okazują się doskonałymi urządzeniami do produkcji ciepła – zwłaszcza, gdy wspomagają CO. Nic więc dziwnego, że właściciele domów z roku na rok chętniej stawiają na na montaż kominka – tym bardziej, że w ofercie dzisiejszych wytwórców znajdziemy wersje, które bez trudu dopasujemy do wystroju każdego wnętrza. Jak zatem wybierać kominki?O jakich rzeczach musimy pamiętać?
Kominki otwarte
Podobne kominki są niezrównane, jeśli zależy nam na chodzi o tworzenie atmosfery – nic wszak nie będzie lepsze od bliskiej styczności z płomieniami czy odgłosów rozżarzonego polana. Niestety, z wszystkich typów kominków, te z otwartym ogniskiem nie sprawują się najlepiej kiedy mowa o efektywności – wykorzystują jedynie dwadzieścia procent ciepła.
Kominki z wkładem żeliwnym
Bywają trochę bardziej kosztowne od omówionych w poprzednim akapicie kominków, nie dają także możliwości, by całkowicie obcować z płomieniami, gdyż ognisko przysłonięte jest odpowiednią szybą. Są zaś bardziej opłacalnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają na efektywność – wszak wykorzystanie ciepła wynosi w ich przypadku nawet 80% – dzięki warstwie żeliwa jest ona magazynowana i stopniowo uwalniania.
Kominki z płaszczem wodnym
Kominki z systemem wodnym to doskonałe dodatek do systemu centralnego ogrzewania – woda jest w nich ocieplona do odpowiedniej temperatury, a następnie przekazana do kaloryferów. Takie kominki da się użyć także w celu podgrzania wody do kranów, przez co są jednym z najtańszych w eksploatacji urządzeń.