Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Zobacz, gdzie zamówić sklejkę szalunkową Kraków

Deski szalunkowe to podstawowy element instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny w dzisiejszych czasach stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Spółki budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]