Rusztowania – co trzeba o nich wiedzieć?

Rusztowania – co trzeba o nich wiedzieć?

Rusztowania to jedne z najważniejszych części ekwipunku firm remontowych. Pozwalają na bezproblemowe dojście do wysoko ulokowanych pięter budynków, nie sprowadzając przy tym niebezpieczeństwa dla pracujących na wysokości ludzi. Dzięki nim remonty zabytkowych świątyń, domów wielorodzinnych czy wieżowców są o wiele prostsze niż kiedyś. Rusztowania są także wykorzystywane przez firmy zajmujące się czyszczeniem okien oraz naprawami linii elektrycznych. Spotykane są również w przemyśle chemicznym. Oprócz rusztowań warszawskich stosowane są również modele jezdne – przydatne szczególnie przy pracach obejmujących duże budynki.

Surowce na rusztowania

Kiedyś rusztowania robione były przede wszystkim z drewna. Takie modele były co prawna lekkie, lecz niesolidne, a to powodowało, że przy każdym remoncie konieczne były co najmniej drobne poprawki. Do teraz na Dalekim Wschodzie rusztowania wykonuje się z bambusa. Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem rusztowań są konstrukcje zrobione ze stali, bo jest materiałem solidnym, a przy tym stosunkowo lekkim. Jeszcze lżejsze jest aluminium, które stosuje się zwłaszcza do produkcji rusztowań przesuwanych, które powinny być jak najlżejsze.

O czym wiedzieć przy wypożyczeniu rusztowań?

Ze względu na ochronę ludzi przebywających na rusztowaniach, bardzo ważne jest to, od kogo je wynajmiemy. Powinniśmy stawiać przede wszystkim na ekipy ze świetną opinią i polecane przez innych kontrahentów. Sprawdźmy również, czy dana ekipa oferuje oprócz tego złożenie oraz demontaż rusztowań – będzie to wszak zadanie, do którego potrzebne są wysokie umiejętności, a musimy wiedzieć, że bezpośrednio rzutuje to na bezpieczeństwo znajdujących się na wysokości osób. Koszty wypożyczenia rusztowań są bardzo różne i wynikają z czasu ich udostępnienia, wielkości rusztowań oraz innych rzeczy.