Ręcznie formowane cegły

Ręcznie formowane cegły

Cegła jest nadal wśród najlepszych surowców budowlanych. O jej dobrych stronach można by mówić godzinami – jest stosunkowo mało kosztowna, nadzwyczaj wytrzymała oraz zapewnia doskonałą izolację termiczną. Sporo aktualnie robionych cegieł jest wyrabianych metodami przemysłowymi. Bardzo zmniejsza to ich koszty, lecz powoduje też, że każdy produkt prezentuje się identycznie. To zaś często nie przypada do gustu miłośnikom nietypowych rozwiązań – nie powinno więc dziwić, że od niedawna zwiększa się zainteresowanie cegłami ręcznie formowanymi.

Cegła ręcznie formowana – walory estetyczne

Powodem, dla którego cegła ręcznie formowana jest coraz chętniej kupowana okazuje się zwłaszcza wygląd. Przez to, iż każda sztuka została wyprodukowana przez człowieka, wszystkie prezentują się całkowicie inaczej, co spodoba się wszystkim, którym zależy na oryginalności. Cegły ręcznie formowane są najczęściej wytwarzane z gliny lessowej, którą charakteryzuje ładniejszy odcień niż w przypadku gliny iłowej – od wiśniowego aż po pomarańcz.

Cegła ręcznie formowana – nie tylko wygląd

Cegła ręcznie formowana jest oprócz tego niezwykle długowieczna – pod tym względem plasuje się korzystniej niż przemysłowo wyrabiane cegły niższej jakości. Efektywniej też izoluje wnętrze domu, zapewniając komfort termiczny o każdej porze roku. Cegła ręcznie formowana to też świetne wyjście w miejscach, gdzie panuje wysoka wilgotność – jest to materiał naprawdę chłonny, więc potrafi wchłonąć nawet jedną dziesiątą wilgoci z wnętrza. Na koniec należy napisać, iż cegła ręcznie formowana nie jest dużo kosztowniejsza od cegieł produkowanych przemysłowo.