Pierwotnie wznoszone były jedynie w górach, dziś natomiast inspiracje stylem góralskim widoczne są także w pozostałych częściach Polski. Domy góralskie, mimo swojego określenia, pojawiają się też w północnej części Polski, a ich popularność rośnie w wielkim tempie. Skąd się bierze? Czym cechują się domy góralskie?
Skąd wzięły się domy góralskie?
Choć budowane są już od wieków, w zbiorowej świadomości architektura góralska zaistniała dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi, który zaczerpnięte stąd inspiracje zostały przez niego wykorzystane do stworzenia nowego, unikatowego języka architektonicznego. Po latach taki styl zdobył popularność poza górami, ale stale jest powszechnie kojarzy się z tym regionem.
Domy góralskie – z jakich materiałów powstają?
Podstawowym surowcem, z którego powstają domy góralskie jest oczywiście drewno. Początkowo były to tylko gatunki występujące w polskich górach, ale później architekci zaczęli także wykorzystywać drewno egzotyczne, bowiem okazało się wytrzymałe na ekstremalne temperatury oraz wpływ wody.
Czym wyróżniają się domy góralskie?
Domy góralskie najłatwiej rozpoznać można po specyficznych, spadzistych dachach oraz kamiennych podmurówkach. Domy góralskie trudno byłoby też wyobrazić sobie bez tarasów oraz wszechobecnych elementów dekoracyjnych, będących nieraz efektem starań najlepszych snycerzy.
Czemu warto wybrać domy góralskie
Są wybierane w szczególności ze względu na swój piękny wygląd, jednak ich zalety na tym się nie kończą. Musimy wspomnieć, że zbudowane głównie z drewna, tworzą nadzwyczaj korzystną atmosferę, a użyte do ich produkcji materiały są w stu procentach ekologiczne.
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392
Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail:
[email protected]