Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje zagrożenie, iż z biegiem czasu ściany będzie przenikać wilgoć. Może się to wydarzyć także nagle w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie nieprawidłowo wykonanej lub osłabionej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie czy niewietrzone piwnice pojawiająca się na ścianach pleśń jest często wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu bądź dachu. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty i mury obiektu lub gdy zdarzyło się zalanie w następstwie powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian jest już zadaniem dla profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Specjaliści, którzy mają rozległe doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoje działania od analizy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to baza do określenia adekwatnych sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki nabrzmiewają i odpadają, a na ścianach wykwitają plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wysoko – niekiedy nawet na kilka metrów. Zdarza się to częstokroć, w szczególności w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która wstrzyma wznoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejnym etapem, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie ścian wymaga nieraz przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych bądź izolacji bitumicznej, a następnie wykonanie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. Często niezbędne będzie także odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych elementów budowli, jak przepusty kabli, płyty posadzkowe, żelbetonowe oraz stropy żelbetowe.