Okna ze szprosami i ich wielki powrót

Okna ze szprosami i ich wielki powrót

Przemierzając nasz kraj, można dostrzec, że w znacznej części domów znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny nazywa się także szprosami. Tego typu okna znane są od bardzo dawna. Dzisiaj okna te znów stają się popularne.

Okna ze szprosami i ich funkcja?

W ciągu wielu lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie było możliwe wyprodukowanie dużych tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, rozdzielając je przy tym na parę pól. Charakterystyczną cechą szczeblin są wręby, które służą do mocowania szyb. Obecnie wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze wyglądają. Rzecz jasna szczebliny w dalszym ciągu mogą odgrywać funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, by wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: rodzaje oraz materiały przeznaczone do produkcji

Producenci okien mają obecnie do zaoferowania okna z kilkoma typami szprosów. Są to:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak umieszczonymi szprosami można myć z łatwością. Są mocowane na stałe, mogą być w różnym kolorze;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów stosowanych wiele lat temu. Okna z takimi szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Oczywiście można je montować również w nowych, jeżeli stylem przywodzą na myśl chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym typem szprosów oferuje tylko jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wytwarzane są z materiałów tego samego typu co ramy okienne. Jeżeli więc rama okienna jest drewniana, także szprosy są z drewna. Stosuje się też aluminium, PCV albo włókna szklane.
Szprosy wyprodukowane z naturalnego drewna wyglądają (naszym zdaniem) najkorzystniej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają szlacheckie dworki, ale sprawdzają się także w naprawdę dużych i nowoczesnych przeszkleniach.