Okna drewniane – dlaczego warto je zmontować?

Okna drewniane – dlaczego warto je zmontować?

Okna drewniane przez wieki były najczęściej wybieranym rodzajem okien. Następnie były zastąpione przez te wykonane z plastiku, jednak obecnie znów doceniamy ich zalety. Odpowiednio zrobione oraz serwisowane okna drewniane są w stanie bowiem posłużyć znacznie więcej lat niż okna z PCV, przy czym ich zakup pochłonie podobną kwotę. Poza tym w poszczególnych sytuacjach ich zastosowanie jest niezbędne – niekiedy zwyczajnie nie możemy zdecydować się na któryś z nowszych typów. W jakich sytuacjach zatem należy je wybrać? Z jakich materiałów są produkowane?

Okna drewniane – surowce

Okna drewniane wytwarzane są jedynie z niektórych rodzajów drewna. Obecnie zazwyczaj stosuje się sosnę, jesion oraz dąb. Z uwagi na wytrzymałość na wilgoć i słońce, producenci stolarki okiennej coraz częściej sięgają po drewno spoza Europy – meranti, mahoń lub teak. Te drugie są nieco bardziej kosztowne, ale warto zdać sobie sprawę, że wymagają rzadszych konserwacji i lepiej znoszą użytkowanie w trudnych warunkach. Dla większości klientów ich mocną stroną będzie także fakt, że nierzadko prezentują się bardziej interesująco niż te wyprodukowane z europejskich gatunków drewna.

Okna drewniane – gdzie będą najlepiej pasować?

Okna drewniane mogą być wykorzystywane jako alternatywa dla produktów z PCV – są w porównaniu z nimi tańsze, a sprawują się równie dobrze. Okna drewniane, a w szczególności skrzynkowe, bywają też wykorzystywane podczas rekonstrukcji wiekowych obiektów. Użycie pozostałych surowców może wszak prowadzić do trudności w kontaktach z konserwatorem – kończącymi się nawet dotkliwymi karami finansowymi.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]