Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Znajdź szalunki Kraków

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Przeważnie wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, żeby właściwie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Typy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura utworzona z desek drewnianych ewentualnie mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna lub sklejki, a także zestawiać 2 albo 3 surowce. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję scalają głowice ze stalowe bądź aluminiowe, belki, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Nabycie wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]