Na podmokłych terenach – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Na podmokłych terenach – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już na etapie budowy należy zatroszczyć się o to, aby dom był solidny. Świetnie sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy zatem przed jakimi czynnikami zabezpiecza taka izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – stop wychładzaniu nieruchomości

Warunki atmosferyczne intensywnie oddziałują na konstrukcję budynku. Niekorzystne skutki wywołuje zwłaszcza działanie wilgoci, co może być przyczyną błyskawicznej utraty ciepła. Mokre fundamenty powodują, że spada współczynnik izolacji termicznej, a co za tym idzie – ogrzewanie staje się kosztowne. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najpopularniejszą odmianą hydroizolacji chroniącą dom przed niszczącym oddziaływaniem wód gruntowych oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Wykorzystuje się ją zarówno przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Podstawę budynku osłania się przy pomocy różnych metod izolacji. Ciężką izolację stosuje się w skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Natomiast znacznie częściej używana jest lekka izolacja, pomagająca zabezpieczyć fundamenty przed naturalną wilgocią.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zaprawy hydroizolacyjne i powłoki polimerowe

Fundamenty można izolować na zewnątrz oraz od wewnątrz. Służą do tego przeróżne elementy budowlane, takie jak roztwory bitumiczne, folie płaskie, zaprawy hydroizolacyjne czy dyspersje akrylowe. Nie zapominajmy o tym, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na przygotowaniu odrębnych planów dla najważniejszych części jak na przykład narożniki, załomy i brzegi ścian. Dlatego roboty należy powierzyć firmom mającym duże doświadczenie w tym zakresie – tylko wtedy zyskamy gwarancję, że nasz budynek jest stosownie zakonserwowany przed oddziaływaniem wody.