Na pewno każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu spotkał na swojej drodze rusztowania. Te specjalne konstrukcje stosuje się powszechnie w budownictwie. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie prac na znacznej wysokości bez narażania własnego zdrowia oraz życia. Z jakich części zbudowane są rusztowania? Gdzie dokładnie się je wykorzystuje?
Montaż rusztowań: budowa i przykłady ich wykorzystania
Rusztowania zbudowane są ze słupów nośnych o przebiegu pionowym oraz żerdzi poziomych, które są solidnie przymocowane do słupów nośnych. Mogą być przykręcone, przybite oraz przywiązane. Na żerdziach układa się pomosty. W rusztowaniach, których konstrukcja jest bardzo prosta w roli pomostu stosowana jest najczęściej zwykła deska. W przypadku tych innowacyjnych rusztowań, pomost robiony jest z metalowych prefabrykatów mających niewielką wagę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne były na ogół rusztowania wykonane z rur stalowych. Cechowały się one jednak niezwykle dużą wagą. Na ten moment rusztowania są na ogół zrobione z aluminium. Waży ono mniej, a jednocześnie jest naprawdę niezwykle wytrzymałe. Rusztowania stosuje się przede wszystkim w budownictwie. Powszechnie używane są rusztowania elewacyjne, które stosowane są podczas prac obejmujących modernizację świątyń, budynków użyteczności publicznej czy zabytków. Dzisiaj rusztowania stosuje jednak też przemysł chemiczny i energetyczny.
Montaż rusztowań: wsparcie fachowej firmy
Gdy potrzebne jest rusztowanie, dobrze jest postawić na usługi firmy, która takie konstrukcje wypożycza. Najczęściej przeprowadza ona też montaż, a następnie demontaż rusztowania. Cena za tego rodzaju usługi w każdym przypadku ustalana jest indywidualnie. Wpływ na nią ma na przykład metraż rusztowania, czas, na jaki zamierzamy je wynająć i to, czy ma zostać zrealizowany montaż oraz demontaż.