Rusztowanie to konstrukcja bez której nie może być prowadzona żadna budowa. Dzięki niej wznoszą się nowe gmachy, a stare są remontowane. Zobaczmy zatem, jak zbudowane są rusztowania oraz w jakich sytuacjach niezbędne jest ich użycie.
Wynajem rusztowań – renowacja zabytków i teatrów
Istnieje wiele wariantów rusztowań – np. stojakowe, kozłowe, specjalne, elewacyjne. Ich podstawę stanowią stalowe słupy nośne, które zespojone są poziomymi żerdziami. Żeby rusztowanie zapewniało funkcjonalność i bezpieczeństwo, niezbędne są także elementy takie jak podstawki śrubowe, stalowe ramy oraz wysięgniki. Na takiej konstrukcji można ułożyć drewniane deski. Rusztowania konstruowane są z różnorodnych materiałów oraz służą do różnych celów. Przeważnie stosowane są do prac budowlanych, za ich pomocą wykonywane są np. roboty tynkarskie czy spawalnicze. Masowo wykorzystywane są do remontowania budynków – kościołów, scen, domów jednorodzinnych, zakładów produkcyjnych. Spotykane są w branży chemicznej, służą również do renowacji kopuł czy reklam wielkopowierzchniowych. Poszczególne moduły rusztowania wyprodukowane są z aluminium oraz stalowych rurek.
Wynajem rusztowań – najważniejsze bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa na każdej budowie. Nie zapominajmy, że określenie „rusztowanie” jest uregulowane polskim prawem – nakazują to względy bezpieczeństwa. Kiedy więc rozpoczynamy prace modernizacyjne, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw, które świadczą wynajem rusztowań. Wtedy mamy pewność, że struktura będzie bezpieczna oraz funkcjonalna. Prace powinna wykonywać osoba mająca duże doświadczenie. Na rynku istnieją firmy, które dzierżawią, montują i rozbierają rusztowania. Cena usługi jest określana indywidualnie w oparciu o powierzchnię, czas wynajmu oraz zakres ewentualnych prac montażowych.