Kiedy sięga się po szalunki?

Kiedy sięga się po szalunki?

Chcesz kupić produkty Peri? Kliknij tu

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje pożądaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można także solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zapełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Cechują się więc bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również specjalne dźwigary i podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]