Jakich informacji o gruncie udzieli nam geolog?

Jakich informacji o gruncie udzieli nam geolog?

Do zadań geologa należą między innymi badania składu i dziejów gleby. Działania te przeprowadza się po to, żeby opracować mapy geologiczne konkretnego obszaru czy eksplorować kopaliny. By stać się geologiem niezbędne będzie odbycie studiów, a te obecnie oferowane są na dziesięciu uniwersytetach w Polsce. Geolog zazwyczaj pracuje w urzędach zajmujących się ochroną środowiska. Nie powinno to oczywiście zaskakiwać, bo jego profesja wiąże się z ziemią oraz kopalinami znajdującymi się wewnątrz. Warto jednak dodać, że działają także przedsiębiorstwa oferujące usługi geologiczne dla indywidualnych klientów. Gdzie je znaleźć? W których przypadkach powinniśmy na nie postawić?

Usługi geologa dla klientów prywatnych

Porady geologa zwykle będą niezbędne w czasie wstępnych stadiów budowy domu. Start budowy uzależniony będzie wszak od przebadania składu gleby, na której ma być wybudowany obiekt – musimy sprawdzić, jak obszar inwestycji był dotychczas użytkowany i czy w glebie nie znajdują się kopaliny. Ważne będzie także przebadanie ziemi pod kątem obecności związków niebezpiecznych dla mieszkańców powstającego budynku, wód gruntowych czy uziarnienia ziemi – dlatego przed startem budowy koniecznie powinniśmy wykonać odpowiednie badania geologiczne.

Jaki geolog okaże się najlepszy?

Mimo że geolog nie jest zaliczany do najczęstszych profesji, jeżeli jego usługi okażą się potrzebne, bez problemu znajdziemy właściwego specjalistę. Najlepiej zrobimy wchodząc do internetu. Po wprowadzeniu właściwych fraz dotyczących usług geologicznych na pewno wyszukamy strony przedsiębiorstw, które je oferują w danej okolicy. Pamiętajmy jednak, iż chociaż do uzyskania prawa do działania w tym zawodzie wymagane są wyspecjalizowane i niełatwe studia, powinniśmy przede wszystkim decydować się na współpracę z załogą doświadczonych profesjonalistów, którzy przeprowadzali już dokumentację dla dużych projektów.