Izolacja fundamentów oraz podłogi

Izolacja fundamentów oraz podłogi

Fundamenty to na pewno kluczowe elementy budynku. W przypadku uszkodzenia okażą się zagrożeniem dla całego domu. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, która potrafi prędko je uszkodzić, a efekty tego są zauważalne dla każdego z lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie i bardzo skomplikowane naprawy. Rezultaty mokrych ścian są szczególnie widoczne na najniższych piętrach domu. Jak jednak je odróżnić? Które metody umożliwią ich uniknięcie?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?

Jak przed chwilą napisaliśmy, nasiąkanie może okazać się bardzo niebezpieczne dla obiektu. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest odpadanie tapet, które jest problemem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko wszak ściany zajmują pleśni oraz porosty, a te mogą być bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców budynku. Naprawdę groźne będą dla ludzi z alergiami i chorobami układu immunologicznego, u których niekiedy owocują nawet zgonem. Właśnie z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio odizolowane przed niekorzystnym działaniem wody. Jakie techniki to umożliwiają?

Materiały do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – w poziomie i pionową. Pierwsza zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza fundamenty przed opadami i wodą podziemną. W zależności od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia stosowana jest przede wszystkim na terenach, na których często obserwuje się powodzie. Ważne okazuje się także to, które surowce będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się wybierać produkty doświadczonych producentów.