Gdzie okna skrzynkowe sprawdzą się najlepiej?

okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je możemy w starych gmachach, starych domkach lub dworkach. Dziś są one produkowane przede wszystkim z myślą o montażu w tego rodzaju, bo zastosowanie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy jednak zaznaczyć, iż z uwagi na ich względy wizualne coraz chętniej montowane są również we współczesnych obiektach. Szczególnie, że dzisiejsze wersje są równie funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego typu izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często dzielone są na cztery części – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i przed laty służyły do wentylowania wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w obiektach zbudowanych przed laty – między innymi chatach z czerwonej cegły.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być zrobione z właściwego drewna. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę i dąb, jednak ostatnimi czasy ich twórcy stosują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti okazują się bowiem dużo bardziej wytrzymałe na wpływ deszczu, powietrza i ekstremalnych mrozów.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]