Cegła klinkierowa to materiał często wykorzystywany na zewnętrznych ścianach budynków. Nie jest tak oczywiście bez przyczyny, ponieważ od dawna jest on ceniony ze względu na unikalne parametry. Jego wytrzymałość oraz względy estetyczne powodują, że stopniowo wypiera inne surowce elewacyjne, a producenci stale zgłaszają wzrost zainteresowania wykonanymi z niego płytkami. Jakie dobre strony ma opisywany materiał? Jak dbać o elewacje klinkierowe, by posłużyły nawet kilka dziesięcioleci?
Elewacja klinkierowa – jak jest produkowana?
Klinkier to materiał, który wyrabia się ze specjalnej gliny. Zostaje ona utwardzona w w piecu rozgrzanym do ponad 1000°C, przez co lepiej znosi wpływ wilgoci i mrozy i upały. W zależności od typu zastosowanej do jego wytwarzaniu gliny, klinkier może posiadać różne kolory oraz wykazywać mniejszą lub większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
ABC zakładania elewacji klinkierowej
By elewacja klinkierowa posłużyła parę dziesięcioleci, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na technologie jej założenia. Warto pomyśleć o tym jeszcze zanim zacznie się budowa domu oraz postawić przystosowane do tego fundamenty – pozbawiona podparcia może wszak pozostać tylko niewielka część cegły klinkierowej. Warto również kupić cegły szkliwione, gdyż wykazują nieznaczną nasiąkliwość – czasem 0%.
Zalety elewacji klinkierowej
Elewacja klinkierowa posiada wiele zalet. Najistotniejszą z nich jest nawet całkowita wytrzymałość na wpływ wilgoci, dzięki której cegły klinkierowe używane są również w regionach, gdzie notuje się duży poziom deszczu i śniegu. Elewacja klinkierowa chroni też nasz budynek przed glonami i pleśnią, które na takim podłożu nie mogą się rozwijać.