Deski podłogowe

Deski podłogowe

Coraz częściej wybieramy powrót do drewnianych posadzek. Mimo, że są trochę kosztowniejsze niż panele, wypadają od nich lepiej jeśli chodzi o odporność, a w opinii tysięcy osób, również wizualnie. Należy zatem powiedzieć pokrótce o tym, jak kupować deski podłogowe. Jakie powinny mieć wymiary? Na jakie drewno najlepiej postawić?

Jakie wymiary muszą mieć deski podłogowe?

Deski podłogowe muszą mierzyć od jedynie jednej trzeciej aż do 250 cm, zaś ich szerokość oscyluje w przedziale od siedmiu do osiemnastu centymetrów. Do niedawna producenci oferowali przede wszystkim deski o grubości 22 milimetrów, ale w ostatniej dekadzie na rynku pojawiło się mnóstwo desek o nieco odmiennej grubości – już od półtora cm.

Najlepsza forma desek podłogowych

Ze zrozumiałych przyczyn, najprościej znaleźć deski prostokątne, ale wytwórcy odpowiadają również na oczekiwania klientów szukających innych pomysłów. Dostępne są deski podłogowe o kształcie wielokąta, a na specjalne zamówienie – także krzywolinijne.

Jakie deski podłogowe?

Wykończone deski podłogowe to rozwiązanie idealne dla klientów, które cenią sobie w szczególności wygodę. Jeśli zaś od podłogi wymagamy czegoś innego, warto sięgnąć po deski nieobrobione, które możemy wykończyć tak, jak nam zależy.

Które gatunki na deski podłogowe?

Z krajowych gatunków najlepiej sprawdzą się dąb oraz buk, które świetnie radzą sobie z silnym naciskiem. Jeśli jednak zależy nam na bardzo solidnej posadzce, warto wybrać deski podłogowe wykonane z drewna egzotycznego, znanego ze swojej ogromnej twardości.