Co musimy wiedzieć wybierając układ sterowania CNC

Co musimy wiedzieć wybierając układ sterowania CNC

Sterowanie numeryczne zdecydowanie ułatwiło obróbkę skrawaniem. Dzięki tej technologii osiągalne okazało się prędkie oraz precyzyjne przygotowanie wielu elementów przy zastosowaniu urządzeń takich jak tokarki czy drążarki. Dla klientów najważniejsze jest jednak to, że wraz z wprowadzeniem CNC wiele produktów zrobionych ze stali stało się tańsze – spadły wszak koszty produkcji. Dzisiejsze CNC korzysta z różnych rodzajów maszyn, dzięki którym możliwe jest wyprodukowanie różnorodnych kształtów. Co istotne, maszyny CNC mogą być używane do obróbki wszystkich surowców – również tych najbardziej twardych. Jakie zatem maszyny najchętniej wykorzystują operatorzy CNC? Co przede wszystkim rzutuje na pracę urządzeń CNC?

Kiedy montowany jest system sterowania CNC?

Najpopularniejszym rodzajem urządzeń CNC są urządzenia skrawające czyli frezarki, które pozwalają na przycinanie metalowych detali we wszystkie formy. Poza tym chętnie wykorzystywane są także tokarki (maszyny ścierające), które umożliwiają wykonanie wszelkiego typu prętów oraz walców. Przy zaawansowanych konstrukcjach używane są też elektrodrążarki, które dzięki użyciu erozji elektrycznej pozwalają na między innymi produkcję matryc oraz szablonów.

Co jest ważne przy wyborze systemu sterowania CNC??

Na sprawność działania maszyn wpływa w szczególności to, jaki układ sterowania CNC będzie w nich zamontowany. Wyszukując firmę, która zakoduje na nasze potrzeby urządzenie, należy zatem dowiedzieć się, co myślą o jej pomocy dotychczasowi klienci. Bardzo istotne okazuje się również to, jak przebiega kooperacja z wykonawcą układu – pamiętajmy bowiem, iż powinien on być dokładnie dostosowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Trafionym wyjściem okaże się również umowa z firmą proponującą kupno licencji już po okresie testowym opracowanego układu i wprowadzeniu do niego ewentualnych poprawek.