Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa to jeden z najlepszych materiałów do dekoracji ścian zewnętrznych. Jest bowiem bardzo trwała, ale również świetnie wygląda, dzięki czemu chętnie stosuje się ją w budownictwie prywatnym lub społecznym. Produkowana jest w wielu wersjach, co umożliwia wkomponowanie jej do niemal każdego budynku. Co należy o niej wiedzieć?

Cegła klinkierowa – metody wytwarzania

Materiałem wykorzystywanym do wytworzenia cegły klinkierowej jest wyłącznie najlepsza glina. Technologia jej wyrobu polega na obróbce w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej aż tysiąca stopni Celsjusza. Cegła klinkierowa, która ma być zastosowana na ścianach zewnętrznych powinna także przejść specjalne badanie, polegające na wielokrotnym schłodzeniu oraz ogrzaniu.

Kiedy używana jest cegła klinkierowa?

Zwykle używana jest na zewnętrznych ścianach obiektów publicznych, sakralnych lub prywatnych mieszkań. Z uwagi na ogromną ilość jej wzorów, trudne nie jest także jej użycie do wznoszenia ogrodzeń, parapetów czy kominków. Cegła klinkierowa to też idealny materiał do stworzenia podłogi na werandzie oraz chodnika. Jej wytrzymałość na niskie temperatury sprawia, że często stosuje się ją przy budowie schodów poza domem.

Cegła klinkierowa – zalety

Najważniejszą zaletą cegły klinkierowej okazuje się na pewno jej mrozoodporność – bez problemu może zatem być stosowana na dworze. Cegła klinkierowa jest też w stu procentach odporna na działanie wilgoci, przez co bywa wykorzystywana w hydrotechnice oraz miejscach szczególnie wystawionych na opady. Oprócz tego, jest odporna na pęknięcia.