Całoroczne domy góralskie – styl i tradycja

Całoroczne domy góralskie – styl i tradycja

Więcej o domkach góralskich na http://domygoralskie.com/realizacje.html

Domy góralskie są piękne i funkcjonalne. Nawiązujące do tradycyjnej architektury Podhala fascynują stromymi, krytymi gontem dachami oraz drewnianymi ścianami. Dla większości klientów istotne okazuje się również to, iż standardowe domy góralskie są przyjazne dla środowiska – drewno jest wszak surowcem naturalnym. Nic może zatem dziwić, iż wznoszone są nie tylko na Podhalu – zaobserwować je można prawie w całym kraju, bo świetnie wpisują się w wiejskie widoki. Nierzadko spotkać można opinie mówiące o tym, że zdają one egzamin wyłącznie latem. Czy więc okazują się one zgodne z prawdą? Rzecz jasna nie – całoroczne domy góralskie wznosi się wszak coraz częściej.

Całoroczne domy góralskie – jak się je buduje?

Inspirowane historycznymi chatami góralskimi i architekturą Stanisława Witkiewicza, całoroczne domy góralskie najczęściej budowane są niemal wyłącznie z drewna. Bale łączone są tradycyjnymi metodami, dzięki czemu w środku domu panuje optymalna temperatura. Nierzadko spotyka się również kamienne podmurówki, chroniące obiekt przed wilgocią i chłodem pochodzącymi z ziemi. Typową cechą całorocznych domów góralskich okazuje się poza tym spadzisty dach kryty gontem, który chroni je przed zniszczeniem w przypadku częstych w tym regionie śnieżyc.

Całoroczne domy góralskie – jakiej ekipie powierzyć?

Wybierając wzniesienie całorocznego domu góralskiego powinniśmy wiedzieć, iż już od początku dobrze zawrzeć umowę z doświadczonymi specjalistami. Najlepiej zrobimy stawiając na ekipę, w której strukturach współpracują projektanci specjalizujący się w tworzeniu domów góralskich i cieśle. Ważne będzie także to, aby tradycyjna architektura łączyła się z innowacyjnymi rozwiązaniami budowlanymi – to w okresie jesiennym zapewni lokatorom całorocznych domów góralskich wygodę w takim samym stopniu, co w pozostałych typach budynków.

"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]