Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

W toku budowy każdego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania warto zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do źle lub w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozwój chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi albo wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wodą i jakiej technologii powinno się użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów budynku. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Ważne jest, by projektowanie hydroizolacji, polecić fachowej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących czy węży iniekcyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.