Badania geotechniczne – podstawa udanej inwestycji

Badania geotechniczne – podstawa udanej inwestycji

Badania geotechniczne okazują się niezastąpione na etapie organizowania wnoszenia domu. Dzięki danym, które za ich pośrednictwem zdobędziemy, zazwyczaj jesteśmy w stanie ustrzec się różnych trudności. Których? W szczególności tych, które wynikają z obecności wody w glebie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w glebie na konkretnej działce znajdują się wody podziemne – znacznie komplikują one wykonanie piwnicy, więc tego rodzaju badanie umożliwi wycofanie się z tego rozwiązania i oszczędzenie sporych kwot. Badania geotechniczne powiedzą nam też, czy trzeba postarać się o skuteczne odwodnienie, żeby ustrzec się trudności wiążących się z niewsiąkaniem wody wskutek niskiej przepuszczalności gleby.

Badania geotechniczne – na czym polegają?

Badania geotechniczne polegają na pobraniu fragmentów gruntu z różnych głębokości. Można zaczerpnąć je zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem odwiertów. Ostatnia technika stosowana jest w szczególności wtedy, gdy następuje konieczność uzyskania fragmentów ze znacznych głębokości lub przy ziemi o wysokiej twardości. Dobrze wiedzieć, że im wyższa będzie ilość otworów, tym bardziej miarodajne rezultaty przyniosą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek muszą one trafić do laboratorium, gdzie geolog przebada je pod kątem zawartości wody, jak również innych substancji i minerałów.

Badania geotechniczne – kto je wykona?

Jak widać, rezultaty badań geotechnicznych są bardzo istotne – rzutują na opłacalność budowy oraz wysokość wiążących się z nią wydatków. Powinniśmy zatem zlecić ich przeprowadzenie doświadczonemu specjaliście. Jak jednak go wybrać? Najlepszym wyjściem będzie zlecenie badań geotechnicznych geologowi mającemu odpowiednie uprawnienia – zapewniają one, że rezultaty badań geotechnicznych okażą się miarodajne, zaś my na ich podstawie bez obaw będziemy mogli sfinalizować budowę i ustrzec się niepotrzebnych kosztów.