Jakie fotele biurowe są warte uwagi?

Jakie fotele biurowe są warte uwagi?

Po ośmiu godzinach spędzonym przed komputerem może nas boleć kręgosłup. Bardzo ważne oczywiście są ćwiczenia, ale także to nie pomoże, jeśli przed komputerem pracujemy na niezbyt wygodnym krześle. Z tego powodu nie należy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają bowiem pewność tego, że kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele biurkowe rzutują również na samopoczucie załogi – ich odpowiednie wybór skutkuje wyższą efektywnością oraz wzrostem kreatywności pracowników. Jak jednak wybierać fotele do pracy przy komputerze? Jakimi skutkami grozi nieodpowiedni dobór tego typu krzeseł?

Fotele do pracy przy komputerze – najistotniejsza jest możliwość regulacji

W większych firmach najistotniejsza jest funkcja ustawienia ułożenia zagłówka, siedziska oraz podłokietników krzeseł przeznaczonych do pracy przy biurku. Powinno się bowiem mieć na uwadze, że będą ich używać pracownicy o różnym wzroście – więksi będą narzekać na ból krzyża po wielu godzinach siedzenia na fotelach z niewysokim oparciem, niscy natomiast na ból nóg z powodu ich złego ułożenia. Ważna jest również stabilność całego fotela do biura. Zapewni ją odpowiednia konstrukcja podstawy – najlepiej taka pięcioramienna. W czasie pracy przy komputerze ważne będą również podłokietniki, bo znacząco usprawnią obsługę klawiatury, choć są osoby, preferujące fotele komputerowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia warto wybrać fotele, w których łatwo da się zamienić kółka będące najszybciej psującym się ich elementem.

Zły wybór foteli biurowych – jakie mogą być następstwa?

Najczęściej spotykanymi dolegliwościami biorącymi się z nieprawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia przy komputerze będą zwłaszcza dysfunkcje pleców – tak w części lędźwiowej, jak i między łopatkami. Wypada poza tym nadmienić, że schorzenia mogą dotykać także dłoni – szczególnie przy niewłaściwej wysokości lub braku podłokietników. Nie zapominajmy też, że nawet prawidłowo ustawiony fotel nie da jego użytkownikowi gwarancji zachowania dobrego zdrowia – pracę przy biurku powinno się regularnie przeplatać szybką gimnastyką.