Jak dobrać płytki ceramiczne – krótki poradnik

Jak dobrać płytki ceramiczne – krótki poradnik

Wśród używanych dziś materiałów do wykończeń największym uznaniem cieszą się płytki ceramiczne. Ich renoma nie powinna jednak dziwić – posiadają wszak wiele atutów, które powodują, że są często stosowane zarówno w zwykłych domach, jak i budynkach publicznych. Są bardzo wytrzymałe na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne, a różnorodność wzorów umożliwia włączenie ich do najróżniejszych wnętrz. Jak jednak je układać? O jakich regułach pamiętać, by końcowy rezultat spełnił nasze potrzeby?

ABC kupna płytek ceramicznych

Przy kupnie płytek najistotniejsza będzie ich ścieralność. Wyroby z trzema najniższymi klasami stworzone są tylko do kładzenia w pionie. Nie powinno się kłaść ich na posadzce, na której sprawdzą się płytki ceramiczne o czwartej i piątej klasie ścieralności. Powinniśmy sprawdzić również twardość kafelków – to ona wpływa na ich odporność. W razie kafelków podłogowych warto też sprawdzić ich antypoślizgowość – im większa jest ta liczba, tym bezpieczniejsze będą płytki. Pamiętajmy, że płytki ceramiczne z małą grupą chłonności trudniej się brudzą.

Jak zrobić powierzchnię pod płytki ceramiczne?

Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie podłoża, gdzie kładzione będą płytki. Jeśli wykonana jest z chłonnego surowca, należy również ją zagruntować. Płytki ceramiczne można również nałożyć na poprzednie płytki – zawczasu należy tylko przetrzeć je wodą ze środkiem myjącym oraz porysować ich wierzch, dzięki czemu zwiększymy ich przyczepność.