Zastosowanie srebra koloidalnego w medycynie

Zastosowanie srebra koloidalnego w medycynie

Bardzo rozcieńczone srebro, które połączono z żelatyną lub białkiem to substancja , który nazywa się kolargol. Częściej jednak zamiast właściwego określenia preparat ten określa się mianem srebro koloidalne. Używane jest ono głównie w lecznictwie. Korzysta w niego mnóstwo gałęzi medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny środek leczniczy

Atrybuty antybakteryjne srebra koloidalnego sprawiły, że jest ono wykorzystywane w medycynie. Najczęściej korzysta z niego dermatologia i okulistyka, zdecydowanie rzadziej wykorzystują je urolodzy. Współcześnie koloidy srebra używane są jako preparat do leczenia zewnętrznego. Parametry przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze przyczyniają się do tego, że po srebro koloidalne sięga się wtedy, kiedy może dojść do zakażeń o podłożu grzybicznym czy bakteryjnym. Srebro koloidalne jest bowiem bardzo dobrym środkiem antyseptycznym. W leczeniu stosuje się je w postaci maści (dermatologia) bądź kropli (w okulistyce).

Kiedy może być stosowanesrebro koloidalne?

Koloidy srebra stosuje się w leczeniu ciężko gojących się owrzodzeń, oparzeń oraz ran. W aptekach dostępne są suplementy diety, w których znajduje się srebro koloidalne – można je stosować przy grypie oraz przeziębieniu, również jako leki wspierające leczenie kaszlu, anginy czy zapalenia oskrzeli. Wyjątkowo często koloidy srebra są stosowane do leczenia zmian skórnych. Można je stosować w przypadku egzemy, łuszczycy, trądziku, przy łojotoku i przeróżnych postaciach grzybicy. Srebro koloidowe pomaga w stanach zapalnych jelita grubego oraz pęcherza moczowego. Można je zażywać także przy grypie żołądkowej. Zanim rozpoczniemy stosować preparaty, w których znajduje się srebro koloidalne, należy skonsultować się z lekarzem, głównie w przypadku środków do stosowania wewnętrznego. Nie wolno bowiem przekraczać zalecanej dziennej dawki, która jest wyjątkowo mała i wynosi jedynie 0,014 miligrama na każdy kg masy naszego ciała. Srebro koloidalne można dodawać również do płukania tkanin, jak również wykorzystywać w celu niwelacji przykrego zapachu potu.